Stupně a stupně hypertenze

Skutečnost, že existuje diagnóza hypertenze, se myslí pouze při trvalém zvýšení krevního tlaku v obličeji nebo při častém skoku. Různá stádia hypertenze se přitom projevují různě silně. V raných stádiích onemocnění si lidé většinou neuvědomují vývoj problémů. Někdy je i mírnému zvýšení teploty věnována větší pozornost než porušení stavu při rozvoji arteriální hypertenze. Typy patologie se liší v síle projevu symptomů a přítomnosti doprovodných poruch v těle. Ve skutečnosti, i při absenci zjevných příznaků, není vysoký krevní tlak o nic méně nebezpečný, než když je doplněn různými poruchami v těle. Mezi příznaky hypertenze patří: třes končetin, nevolnost, bolesti hlavy, mouchy před očima. Všechny příznaky se vyvíjejí kvůli problémům s průtokem krve do vnitřních orgánů.

měření krevního tlaku pro hypertenzi

Stádia hypertenze

Klinika hypertenze se v souladu s účinkem na celé tělo a silou doprovodných příznaků klasifikuje do stádia a závažnosti. Existují 3 etapy. Rozdělení na etapy pomáhá lékaři systematizovat získaná diagnostická data a zvolit správnou taktiku pro nápravu stavu pacienta.

1 etapa

Hladina krevního tlaku v 1. stupni hypertenze nepřesahuje 159/99. Toto zvýšení může přetrvávat několik dní. Odpočinek pomůže normalizovat krevní tlak, eliminuje stres. S další progresí patologie nebude tak snadné obnovit normu tlaku.

V této fázi vývoje onemocnění nejsou žádné známky toho, že by mělo vliv na cílové orgány. Z tohoto důvodu je arteriální hypertenze často asymptomatická. Pouze někdy je spánek narušen, mohou se vyvinout skryté bolesti hlavy a srdce.

Při provádění klinické diagnostiky lze zjistit mírné zvýšení tonusu arterií fundusu. V první fázi onemocnění je riziko hypertenzní krize minimální, často k této situaci dochází pouze vlivem vnějších okolností na organismus. Riziko se zvyšuje také u žen v období menopauzy. Počáteční stadium dobře reaguje na léčbu. K tomu obvykle stačí změna životního stylu. Léky nejsou vždy potřeba. S včasnou terapií a přísným dodržováním pokynů lékaře bude prognóza příznivá.

2 etapa

Jedná se o fázi aktivních patologických změn v cévách - těžká hypertenze. Tlak na 2. stupni dosahuje 179/109. Odpočinek neobnoví jeho úroveň. Člověk si stěžuje na mučivé bolesti hlavy, dušnost při námaze, zhoršení spánku, závratě a zrychlený tep.

Tato fáze je charakterizována vývojem prvních příznaků z vnitřních orgánů. Nejčastější příznaky těžké hypertenze jsou:

 • známky hypertrofie levé komory;
 • zúžení průsvitu tepen sítnice;
 • zvýšení cholesterolu v krvi;
 • přítomnost bílkoviny v moči.

Hypertenze 2. stupně výrazně zvyšuje riziko nebezpečných komplikací, které mohou vést k mrtvici. Bez neustálého lékařského ošetření to nepůjde.

3 etapa

Jedná se o fázi poruch v cílových orgánech v důsledku patologických změn v tepnách a zhoršeného průtoku krve v těle. Velmi těžká hypertenze ve 3. stadiu. Poslední stadium hypertenze je nejzávažnější, v těle se rozvíjejí rozsáhlé poruchy postihující cílové orgány. Nejvíce jsou postiženy oči, ledviny, mozek a srdce. Tlak na 3. stupni je stabilní, těžko se normalizuje i medikamentózní léčbou. Často dochází ke skokům až do 180/110 mm Hg. Umění. a ještě více. Symptomatologie je podobná té, která se vyskytuje na 2. stupni, ale navíc je doprovázena patologickými projevy z postižených orgánů. Paměť se často zhoršuje, srdeční frekvence je značně narušena, zraková ostrost se snižuje.

Tato fáze je nebezpečná, protože vždy postihuje srdce. Je narušena jeho kontraktilita a vedení vzruchů v myokardu.

stupně

Se zvýšením krevního tlaku a absencí účinku přijatých opatření lze předpokládat progresi onemocnění. Optimální hladina krevního tlaku je 120/80. Norma systolického tlaku se pohybuje od 120 do 129 a diastolického od 80 do 84. Existuje také vysoký normální tlak, když se člověk cítí dobře - až 139/89 mm Hg. Umění. V medicíně je hypertenze klasifikována do 3 stupňů.

I stupeň

Arteriální hypertenze I. stupně je mírná, vyznačuje se tlakovými poklesy a kolísáním od 140/90 do 159/99 Riziko krize v takové situaci je minimalizováno, nejsou žádné příznaky dysfunkce jiných orgánů a centrální nervový systém. Chcete-li potlačit útok, musíte kromě užívání speciálních pilulek trochu relaxovat, snažit se vyhnout stresu, procházky a pozitivní emoce mají příznivý vliv na zdraví.

bolest hlavy s hypertenzí

Pokud systolický tlak nepřekročí 159 a diastolický - 99 mm Hg. Art. , pak je člověku diagnostikována mírná hypertenze - první stupeň. Vyznačuje se takovými příznaky:

 • bolesti hlavy, které se zhoršují námahou;
 • bodavý, bolestivý pocit vlevo na hrudi, vyzařuje do lopatky a pod paží;
 • závratě, které jsou tak intenzivní, že mohou vést k mdlobám;
 • zrychlení srdečního tepu;
 • černé mouchy;
 • tinnitus;
 • poruchy spánku.

Osoba přestane vnímat uvedené příznaky, pokud se neustále vyvíjejí. Záchvat hypertenze může začít pod vlivem stresu a s náležitou pomocí projde bez následků.

stupně II

Hypertenze 2. stupně se začíná rozvíjet aktivněji. Tlaková hladina již dosahuje 160/100 - 179/109. Rozvíjejí se známky hypertenzní krize – objevuje se studený pot, na kůži se objevuje husí kůže, kůže na obličeji zčervená.

Příznaky 2. stupně onemocnění zahrnují:

 • přechodná cerebrální ischemie - zhoršení průtoku krve do orgánu;
 • zvýšení koncentrace kreatininu v krvi;
 • zúžení tepen v sítnici;
 • zvětšení velikosti levé komory;
 • bílkovina v moči, která se nachází při dodání testů;
 • přetrvávající únava;
 • nevolnost;
 • pulsace v hlavě;
 • otok obličeje;
 • silné pocení;
 • poškození vnitřních orgánů;
 • necitlivost prstů;
 • rozmazané vidění;
 • krize.

Léky se dobře nevyrovnají s normalizací stavu pacienta. Lékaři dbají nejen na úroveň tlaku, ale také na rychlost rozvoje onemocnění. Hypertenze druhého stupně postihuje ledviny. Pacient si téměř vždy stěžuje na malátnost.

III stupně

3. stupeň hypertenze je nejzávažnější. Při jeho vzniku prudce klesá vidění, zhoršuje se paměť, často se objevuje tachykardie a vysoké je riziko hypertenzní krize. Mezi komplikace tohoto stavu patří trombóza, encefalopatie, aneuryzma, selhání ledvin a levé srdeční komory, tvorba modřin v celém těle a otok zrakového nervu. Patologie je nevratná. Při hypertenzi 3. stupně pacient nutně potřebuje vnější pomoc a péči. Hlavní příznaky hypertenze jsou:

 • arytmie;
 • nestabilita chůze;
 • výrazné poškození zraku;
 • porušení průtoku krve v mozku, provokující parézu a paralýzu;
 • krize, doprovázená zmateností a narušenou řečí;
 • ostrá bolest srdce;
 • vykašlávání krve;
 • omezení mobility a schopnosti sebeobsluhy;
 • neschopnost správně komunikovat.

Tyto příznaky ukazují na progresi hypertenze a zapojení nových orgánů do onemocnění. Postupně se rozvíjejí nevratnější komplikace.

Klasifikace podle rizikových faktorů

Hypertenze je především nebezpečná pro své četné a často nevratné komplikace. Většina pacientů se stane invalidní nebo nezemře specificky na vysoký krevní tlak, ale na akutní poruchy v jiných orgánech, které to vyvolává.

Nejnebezpečnější stavy jsou ischemická nekróza, mozkové krvácení, srdeční infarkt, selhání ledvin. Aby se předešlo různým komplikacím spojeným s dysfunkcí jiných orgánů, lékař při vyšetření určuje míru rizika. Stupně rizika jsou označeny čísly od 1 do 4. Ukazuje se, že diagnóza obsahuje informace o stupni a riziku poškození, například GB 2 stupeň, riziko 4.

Nízké riziko (zanedbatelné)

Tento indikátor rizika rozvoje komplikací hypertenze je pozorován u žen do 65 let a mužů do 55 let s mírnou hypertenzí ve stadiu 1. Během následujících 10 let se pouze u 15 % lidí rozvinou další srdeční a cévní poruchy v důsledku hypertenze. Tyto pacienty většinou navštěvují praktičtí lékaři, jelikož nemá smysl navštěvovat kardiologa a nasazovat seriózní léčbu.

Pokud stále přetrvávají drobná rizika, musí člověk během následujících 6 měsíců změnit svůj životní styl. To povede k pozitivnímu vývoji. Pokud nejsou výsledky a nelze dosáhnout snížení krevního tlaku, pak se doporučuje změnit taktiku managementu pacienta a nasadit medikamentózní terapii.

Střední riziko

Do této skupiny pacientů patří hypertonici, jejichž ukazatele krevního tlaku nejsou vyšší než 179/110. Tito lidé mají zpravidla 1 - 2 rizikové faktory z následujících:

 • kouření;
 • genetika;
 • obezita;
 • vysoká koncentrace cholesterolu;
 • nedostatek fyzické aktivity;
 • snížená tolerance glukózy.

Během následujících 10 let se ve 20 % případů vyvinou nebezpečné kardiovaskulární patologie. Organizace správné životosprávy je nedílnou součástí udržení zdraví. Do 3-6 měsíců nesmí být léky předepisovány, aby se pacientovi co nejvíce vrátilo zdraví změnou životního stylu.

vysoké riziko

Tato riziková skupina zahrnuje pacienty s ukazateli 179/110 nebo více za přítomnosti více než 2 predisponujících faktorů. Vysoké riziko je také stanoveno pro osoby s poškozením cílových orgánů, diabetes mellitus, retinální vaskulární poruchy a aterosklerózu.

Nemusí také existovat žádné rizikové faktory, ale lidé s hypertenzí 3. stupně jsou stejně vysoce ohroženi. Musí je léčit kardiolog. Riziko komplikací je 30 %. Normalizace životního stylu se používá pouze jako další taktika na pozadí užívání speciálně vybraných léků. Výběr nejúčinnějších léků by měl být proveden co nejdříve.

Léčebné přístupy

Hlavním cílem léčby hypertenze je snížení tlaku a prevence následků. Úplné uzdravení je nemožné, ale staging a adekvátní léčba pomáhá zastavit aktivní progresi patologie a minimalizovat riziko hypertenzní krize.

Medikamentózní terapie obvykle zahrnuje použití antihypertenziv, které inhibují produkci norepinefrinu a jeho vazomotorickou aktivitu. Současně je vyžadováno jmenování diuretik, protidestičkových látek, hypoglykemických, hypolipidemických a sedativních léků. Při absenci očekávaného výsledku se provádí kombinovaný účinek několika antihypertenziv najednou.

Při hypertenzní krizi je nutné snížit tlak do hodiny po záchvatu, jinak se zvyšuje rizika nebezpečných komplikací a úmrtí. V takové situaci se používají antihypertenziva injekčně nebo kapáním.

prášky na hypertenzi

Bez ohledu na stupeň a stadium dysfunkce těla je důležitou metodou terapie normalizace výživy, dodržování speciální stravy. Dieta nutně zahrnuje potraviny obohacené o hořčík, draslík, vitamíny. Je nutné omezit používání soli, vzdát se alkoholu, smažených a mastných jídel. S obezitou klesá denní obsah kalorií ve stravě, cukr, pečivo a další cukrářské výrobky jsou zakázány.

Lidem s hypertenzí prospívá mírná fyzická aktivita – cvičební terapie, plavání, chůze. Terapeutická masáž má také dobrý vliv na pohodu s hypertenzí. Kouření je přísně zakázáno, odolnost vůči stresu byste si měli vypěstovat pomocí psychoterapeutických praktik a relaxačních technik.

Účinnost komplexní terapie se hodnotí podle několika kritérií:

 1. Krátkodobé cíle jsou normalizace tlaku na úroveň, při které se pacient cítí dobře.
 2. Střednědobým cílem je zabránit vzniku a aktivnímu rozvoji patologií v cílových orgánech.
 3. Dlouhodobým cílem je předejít komplikacím a prodloužit život pacienta.

Hypertenze je onemocnění, kterému je mnohem snazší předcházet, než s ním celý život bojovat, snažit se zmírnit příznaky a zabránit systematickému zhoršování stavu. Čím dříve je diagnóza stanovena a stadium hypertenze je určeno, tím účinnější bude léčba.