Arteriální hypertenze

arteriální hypertenze

Co je arteriální hypertenze? Jedná se o onemocnění charakterizované hodnotami krevního tlaku nad 140 mm Hg. Umění. v tomto případě pacienta navštěvují bolesti hlavy, závratě a pocit nevolnosti. Odstranit všechny příznaky, které vznikly, může být pouze speciálně zvolená terapie.

Arteriální hypertenze může být nezávislým onemocněním nebo doprovází různé patologie jako jejich symptom. Hypertenze je jednou z příčin ischemické choroby srdeční a těžkého poškození ledvin.

U hypertoniků se indikátory často normalizují až po užívání speciálních léků a tlakové skoky lze pozorovat pravidelně a bez zjevného důvodu. Je zcela nemožné vyléčit nemoc, ale předcházet vážným následkům a naučit se ovládat svůj tlak je proveditelný úkol.

Nevykonávejte samoléčbu. Při prvních známkách onemocnění se poraďte s lékařem.

Příčiny

Dodnes nejsou přesné důvody, pro které by se mohla esenciální arteriální hypertenze objevit, neznámé. Existují následující rizikové faktory:

 • dědičnost;
 • podvýživa;
 • špatné návyky;
 • porušení metabolismu tuků;
 • nemoc ledvin;
 • diabetes;
 • stres;
 • neaktivní životní styl.

Klasifikace nemocí

Při diagnostickém vyšetření je velmi obtížné určit místo koncentrace patologických faktorů, které způsobují zvýšení tlaku. Patogeneze má také rozdíly s ohledem na odrůdy onemocnění. Existuje následující klasifikace arteriální hypertenze:

 1. Plicní esenciální arteriální hypertenze - je považována za jednu z odrůd arteriální hypertenze, je vzácná, ale představuje velké nebezpečí pro lidský život. Identifikovat toto onemocnění podle příznaků je velmi obtížné a ještě obtížnější je léčit. Plicní arteriální hypertenze se tvoří v důsledku zvýšení odporu plicních cév a v důsledku toho nedostatečného průtoku krve.
 2. Zhoubný. Příznaky takové arteriální hypertenze se projevují ve formě zvýšeného krevního tlaku až 220/130. dochází k radikální změně fundu a otoku ploténky zrakového nervu. Pokud byla diagnóza stanovena včas, pak je možné tento typ arteriální hypertenze vyléčit.
 3. Renovaskulární arteriální hypertenze. Důvody pro vznik tohoto typu onemocnění jsou přítomnost takových patologií, jako je vaskulitida, vaskulární ateroskleróza a maligní formace v ledvinách. Patogeneze onemocnění je redukována na tvorbu charakteristického tlaku, který může být reprezentován normálním systolickým a zvýšeným diastolickým krevním tlakem.
 4. Labilní arteriální hypertenze. Pro tento typ onemocnění je charakteristická periodická normalizace tlaku. Pacienti trpící touto formou arteriální hypertenze nejsou nazýváni pacienty, protože tento stav není patologií. V některých případech se krevní tlak po určité době vrátí k normálu.

Symptomatická arteriální hypertenze a její typy

Sekundární arteriální hypertenze je patologický proces, který je spojen s onemocněními orgánů, které se podílejí na normalizaci krevního tlaku. Má následující klasifikaci:

 1. Hemodynamické - spojené s porušením hemodynamických podmínek v důsledku organické patologie velkých cév. Tato forma symptomatické arteriální hypertenze se vyskytuje v důsledku sklerózy stěn aortální komory, koarktace aorty, nedostatečnosti aortální chlopně.
 2. Neurogenní. Tento typ symptomatické arteriální hypertenze se vyskytuje v důsledku onemocnění periferního nervového systému, poranění mozku, aterosklerózy.
 3. Endokrinopatie. Tato forma symptomatické arteriální hypertenze je pozorována u hormonálně aktivních nádorů nadledvin, hypofýzy, difuzní toxické strumy.
 4. Nefrogenní arteriální hypertenze. Tento typ symptomatické arteriální hypertenze se vyskytuje z následujících důvodů: zánět ledvin, jejich komprese, nefrolitiáza. Nefrogenní arteriální hypertenze je doprovázena náhlým nástupem, rychlým a často maligním průběhem. Nefrogenní arteriální hypertenze se dělí na dva typy: renovaskulární a parenchymální.
 5. Léčivý. Tato forma symptomatické arteriální hypertenze je spojena s užíváním léků zvyšujících krevní tlak.

Příznaky

Než dojde ke komplikacím arteriální hypertenze, probíhá bez určitých projevů. Jediným příznakem tohoto onemocnění je vysoký krevní tlak. Patogeneze hypertenze je redukována na tvorbu bolestí hlavy v zátylku a na čele, závratě a necharakteristické zvuky v uších.

Poškození cílového orgánu

Tento druh příznaků arteriální hypertenze se objevuje jako první v důsledku zvýšené citlivosti těchto orgánů na zvýšený tlak. První stadium poruch krevního oběhu je charakterizováno tvorbou bolestí hlavy a závratí. Následně má pacient slabost, blikání černých teček před očima, potíže s mluvením. Takové příznaky narušují člověka v pozdní fázi onemocnění. Kromě toho se mohou objevit komplikace, jako je mozkový infarkt a krvácení.

Srdeční selhání

V tomto případě je patogeneze onemocnění snížena na zvýšení levé komory v důsledku kompenzační reakce zaměřené na normalizaci napětí stěny. V důsledku toho zvýšené afterload, srdeční selhání. Při poškození srdce nejsou nejpříznivější předpovědi, protože takové změny v jeho práci jsou příčinou srdečního selhání, náhlé smrti a rozvoje poruch komorového rytmu. Charakteristické příznaky jsou:

 • plicní otok;
 • potíže s dýcháním v době fyzické aktivity;
 • srdeční astma.

V některých případech způsobuje arteriální hypertenze u dětí a dospělých bolest v oblasti srdce určité povahy. Mohou navštívit osobu ve stavu klidu nebo emočního přepětí, aniž by vykonávali fyzickou aktivitu. Hlavním projevem prezentovaných bolestí na hrudi je nemožnost jejich odstranění pomocí nitroglycerinu.

Patogeneze tohoto patologického procesu u některých pacientů je redukována na tvorbu dušnosti v časném stadiu onemocnění po provedení malých zátěží nebo v klidu. To vše naznačuje charakteristické změny v srdečním svalu a tvorbu srdečního selhání. Při takovém onemocnění mají lidé otoky dolních končetin, jejichž příčinou je zadržování iontů sodíku a vody v těle.

Pokud léze zasáhla ledviny, pak při absolvování testu moči je v ní nalezen protein a je také pozorována mikrohematurie a cylindrurie. Velmi zřídka zahrnuje patogeneze onemocnění výskyt selhání ledvin.

Poškození očí

Ne tak často tato arteriální hypertenze u dětí a dospělých ovlivňuje zrak, což má za následek snížení citlivosti na světlo a slepotu. Pokud dojde k poškození zraku na pozadí vysokého krevního tlaku, pak mají pacienti před očima černé tečky, mlhu nebo závoj. Důvody pro takové změny jsou porušení krevního oběhu v sítnici. Komplikace se mohou projevit jako diplopie, porucha zraku nebo úplná ztráta zraku.

Bolest hlavy

Tento příznak je považován za nejčastější u arteriální hypertenze. Dělá pacientovi starosti v kteroukoli denní i noční dobu. To může být prasknutí v přírodě a ohnisko v zadní části hlavy, a pak se rozšířil po celé oblasti hlavy. Zvýšené bolesti hlavy u arteriální hypertenze nastávají při kašli, naklánění hlavy. To může být doprovázeno otoky očních víček a obličeje. Při provádění masáže v tomto případě u pacientů trpících arteriální hypertenzí dochází ke zlepšení odtoku krve v žilách, a to vede ke snížení bolesti až k jejímu úplnému vymizení.

Existují případy, kdy bolesti hlavy na pozadí prezentovaného onemocnění jsou výsledkem napjatých měkkých svalů samotné hlavy nebo šlach. K vytvoření takového bolestivého syndromu dochází po psycho-emocionálním nebo fyzickém přepětí. Zpravidla je taková bolest mačkání nebo utahování v přírodě. Pacient trpící arteriální hypertenzí má pocit nevolnosti, závratě. Při dlouhodobé bolesti je charakteristická neustálá bolest, u pacientů se objevuje podrážděnost, zvyšuje se citlivost na ostré zvuky, stávají se rychle temperovanými.

Fáze onemocnění

Pro správné nastavení stadia tohoto patologického procesu je nutné použít klasifikaci. Záleží na poškození cílového orgánu. Existují tři stadia onemocnění.

Snadný

Toto stadium je charakterizováno mírným zvýšením krevního tlaku o 180/100 mm Hg. Umění. hladina tlaku je nestabilní. Během odpočinku u pacienta trpícího arteriální hypertenzí se ukazatele krevního tlaku vrátí k normálu. Kvůli fixaci onemocnění se tlak nevyhnutelně zvyšuje. Lidé si velmi často nestěžují na vznik jakýchkoli poruch týkajících se jejich zdraví. Ale pro snadnou fázi jsou charakteristické její vlastní příznaky:

 • bolesti hlavy;
 • hluk v uších;
 • špatný spánek;
 • mentální úpadek;
 • závrať;
 • krvácení z nosu.

Zpravidla nejsou žádné projevy hypertrofie levé komory, EKG je bez abnormalit, funkce ledvin bez patologických změn, fundus neměněn.

Střední

Toto stadium je charakterizováno přítomností vyšší a stabilnější hladiny krevního tlaku. Může dosáhnout 180–105 mm Hg. Umění. pacienti často pociťují bolesti hlavy, závratě, bolesti v oblasti srdce, které mají anginu pectoris.

Toto stadium je charakterizováno typickými hypertenzními krizemi. Patogeneze onemocnění zahrnuje následující známky poškození cílových orgánů:

 • hypertrofie levé strany;
 • oslabení tónu I na vrcholu srdce;
 • akcent II tón na aortě;
 • u některých pacientů EKG příznaky subendokardiální ischémie.

Co se týče centrálního nervového systému, dochází k různým projevům cévní insuficience, mozkových příhod, přechodné mozkové ischemie. Pro fundus kromě redukce arteriol dochází ke stlačení žil, jejich zvětšení, krvácení, exsudáty. Průtok krve ledvinami a rychlost glomerulární filtrace pro tuto fázi jsou sníženy. Odhalit tyto projevy při rozboru moči je však nemožné.

těžký

Toto stadium onemocnění je charakterizováno častými cévními příhodami. Vznikají v důsledku výrazného a stabilního vzestupu krevního tlaku, stejně jako progrese arteriosklerózy a aterosklerózy větších cév. V této fázi krevní tlak dosahuje 230–120 mm Hg. Umění. nedochází ke spontánní normalizaci krevního tlaku. V těžké fázi onemocnění postihuje následující orgány:

 • srdce - tvoří se angina pectoris, oběhové selhání, infarkt myokardu, arytmie;
 • mozek - tvoří se ischemické a hemoragické infarkty, encefalopatie;
 • oční pozadí;
 • ledviny – nízký průtok krve a glomerulární filtrace.

Rizikové faktory

V současnosti závažnost popisovaného onemocnění přímo závisí na rizikových skutečnostech. Riziko spočívá ve vzniku kardiovaskulárních komplikací na pozadí vysokého krevního tlaku. S přihlédnutím k prezentovaným komplikacím je diagnostikována prognóza následků arteriální hypertenze. Existují následující rizikové faktory, které zhoršují průběh onemocnění a jeho prognózu:

 • věk - u mužů po 50 letech, u žen po 60 letech;
 • kouření;
 • vysoký cholesterol;
 • dědičný faktor;
 • obezita;
 • hypodynamie;
 • cukrovka.

Prezentované rizikové faktory mohou být eliminovány (opravitelné) a nemusí být korigovatelné. První typ rizikových faktorů je charakterizován přítomností diabetes mellitus, vysokým cholesterolem, kouřením, pohybovou inaktivitou. Nekorigované rizikové faktory zahrnují rasu, rodinnou anamnézu a věk.

S přihlédnutím ke stupni arteriální hypertenze a faktorům přispívajícím k onemocnění je pozorována prognóza s tvorbou takových komplikací, jako je srdeční infarkt nebo mrtvice, na příštích 10 let.

Při mírném stupni arteriální hypertenze a absenci rizikových faktorů je minimalizována tvorba komplikací kardiovaskulárního systému na dalších 10 let. Nemedikamentózní terapií po dobu jednoho roku a revizí vašeho životního stylu je možné tento stupeň patologického procesu odstranit. Pokud jsou naměřené hodnoty tlaku vyšší než 140/90 mm Hg. Art. , pak je předepsána léčba drogami.

Průměrný stupeň rizika je doprovázen tvorbou komplikací na pozadí arteriální hypertenze po dobu 10 let v poměru 20%. Arteriální hypertenze 2. stupně se léčí stejně jako 1. stupeň, zde se však na šest měsíců upravuje i kontrola dynamiky. Pokud jsou špatné výsledky krevního tlaku a jeho stabilní udržení, pak se provádí medikamentózní léčba.

Rizikové faktory vysokého stupně jsou doprovázeny vznikem komplikací do 30 %. V této situaci je pacientovi trpícímu arteriální hypertenzí předepsána kompletní diagnóza v kombinaci s nemedikamentózní léčbou.

Při velmi vysokém riziku je pacientovi předepsána urgentní diferenciální diagnostika arteriální hypertenze a užívání léků.

Diagnostické metody

MRI jako způsob diagnostiky hypertenze

Pouze po důkladné studii můžete předepsat účinnou terapii a odstranit všechny projevy této nemoci. Diagnóza arteriální hypertenze je založena na následujících typech vyšetření:

 • EKG, analýza glukózy a kompletní krevní obraz;
 • Ultrazvuk ledvin, stanovení hladiny močoviny, kreatininu v krvi, obecná analýza moči - provádějí se, aby se vyloučila renální povaha vzniku onemocnění;
 • Při podezření na feochromocytom je vhodné provést ultrazvuk nadledvin;
 • analýza hormonů, ultrazvuk štítné žlázy;
 • MRI mozku;
 • Konzultace s neurologem a oftalmologem.

Efektivní terapie

Léčba arteriální hypertenze by měla být prováděna pod neustálým dohledem lékaře. Je to on, kdo je povinen provést přesnou diagnózu, provést další diagnostiku, která zahrnuje kontrolu:

 • fundus;
 • funkce ledvin;
 • práce srdce.

Poté může odborník předepsat antihypertenzní léčbu, určit různé komplikace. Pacienti, u kterých byl syndrom arteriální hypertenze zjištěn poprvé, jsou zpravidla hospitalizováni za účelem provedení všech nezbytných studií a výběru léčby.

Nemedikamentózní léčba

Taková terapie se doporučuje všem pacientům bez ohledu na stupeň onemocnění užívání léků. Taková léčba hypertenze zahrnuje:

 1. Přestat kouřit. Je velmi důležité změnit svůj životní styl, takové změny slouží jako vynikající prevence onemocnění kardiovaskulárního systému.
 2. Odstranění nadbytečných kilogramů. Častou příčinou vysokého krevního tlaku je nadváha, takže v této věci hraje důležitou roli strava. Vyvážená a správná strava má navíc příznivý vliv na rizikové faktory, jako je diabetes mellitus, hypertrofie myokardu.
 3. Snížený příjem soli. Podle probíhajících studií pomáhá snížené množství konzumované soli na 4, 5 g / den snížit systolický krevní tlak o 4-6 mm Hg. Umění.
 4. Nevýznamná spotřeba silných nápojů.
 5. Speciálně navržená dieta. Váš jídelníček by měl obsahovat zeleninu, ovoce, potraviny s vysokým obsahem hořčíku, draslíku, draslíku, ryby, mořské plody. Dieta navíc zahrnuje omezený příjem živočišných tuků.
 6. Aktivní životní styl. Zde je velmi užitečná rychlá chůze 30 minut 3-4x týdně. Při provádění izometrických zátěží můžete vyvolat zvýšení krevního tlaku.

Lékařské ošetření

Léčba léky by měla být předepsána s ohledem na následující doporučení:

 1. Léčba začíná malými dávkami léků.
 2. Při absenci terapeutického účinku je nutné nahradit užívání jednoho léku jiným. Interval mezi jednotlivými stupni by měl být kratší než 4 týdny za předpokladu, že není vyžadován rychlý pokles krevního tlaku.
 3. Použití dlouhodobě působících léků k dosažení 24hodinového účinku při jedné dávce.
 4. Aplikace optimální kombinace zařízení.
 5. Terapie by měla být trvalá. Není dovoleno užívat drogu v kurzech.
 6. Účinná kontrola krevního tlaku po celý rok přispívá k postupnému snižování dávky a množství léků.

Preventivní opatření

Prevence arteriální hypertenze zahrnuje následující doporučení:

 1. Pokud rodinní příslušníci mají toto onemocnění a je vám více než 30 let, musíte si pravidelně měřit tlak.
 2. Vzdát se kouření a alkoholu.
 3. Měla by se dodržovat dieta s nízkým obsahem tuku a soli.
 4. Cvičení venku.
 5. Vyhýbejte se různým stresovým situacím.
 6. Udržujte normální tělesnou hmotnost.

S arteriální hypertenzí může člověk dobře žít normální plnohodnotný život, ale podléhá všem popsaným doporučením. Kontrola krevního tlaku je v tomto případě jednou z hlavních součástí úspěšné léčby onemocnění. Proto se snažte nemoc nespouštět a navštivte lékaře včas, abyste předešli různým závažným komplikacím.